μουσικα νεα

[μουσικα νεα][bsummary]

Κοινωνια

[κοινωνια][bsummary]

life style

[life style][bsummary]

αθλητικα

[αθλητικα][bsummary]

ΚΥΠΡΟΣ

[Κύπρος][bsummary]

Basketball Champions League: Οι αντίπαλοι των ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστερίου


Τους αντιπάλους τους στους ομίλους του Basketball Champions League έμαθαν σήμερα ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Περιστέρι, οι τρεις ομάδες που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα στη διοργάνωση της FIBA.

Συνολικά συμμετέχουν 48 ομάδες, αλλά 32 θα βρεθούν στους ομίλους: οι 24 πέρασαν απευθείας στα γκρουπ, μεταξύ των οποίων και οι ελληνικοί σύλλογοι, ενώ οι υπόλοιπες οκτώ πρέπει να περάσουν από τα προκριματικά (δύο γύροι).

Την κλήρωση πραγματοποίησαν ο εκπρόσωπος της Ένωσης στη διαδικασία, Ηλίας Μπόβαλης, αλλά και ο πρόεδρος της Τενερίφης, Φίλιξ Ερνάντες. Μάλιστα, οι δύο «δικέφαλοι» βγήκαν τελευταίοι από την κληρωτίδα.
Η ΑΕΚ, που είχε κατακτήσει το 2018 το τρόπαιο και τη σεζόν που τελείωσε σταμάτησε την πορεία της στα προημιτελικά, θα έχει αντιπάλους τις: Βλότσλαβεκ, Ορτέζ, Ράστα Βέχτα, Μπαντιρμά, Χάποελ Ιερουσαλήμ και δύο ομάδες που θα προκύψουν από τις προκριματικές φάσεις.
Ο ΠΑΟΚ, που την αγωνιστική περίοδο 2018-19 αποκλείστηκε στη φάση των «16» από την Ένωση, με την οποία διασταυρώθηκε μετά από τη σχετική κλήρωση, θα παίξει με: Σαραγόσα, Ντιζόν, Ρίγα, Μπεσίκτας, Νεπτούνας και δύο ομάδες που θα προκριθούν από τις προκριματικές φάσεις.
Τέλος, το Περιστέρι που θα κάνει πρεμιέρα στο BCL, καθώς επέστρεψε στην Ευρώπη μετά από 15 χρόνια θα αντιμετωπίσει τις: Γκαζιάντεμπ, Μπρίντιζι, Νίμπουργκ, Τενερίφη, Μπάμπεργκ και δύο ομάδες που θα προκριθούν από τις προκριματικές φάσεις.,
Τα γκρουπ της διοργάνωσης:
Α γκρουπ
  • Ουνέτ Χολόν
  • Μανρέσα
  • Τουρκ Τέλεκομ
  • Στρασμμπούρ
  • Σάσαρι
  • Οστάνδη
  • Νικητής διασταύρωσης 11
  • Νικητής διασταύρωσης 9
Β γκρουπ
  • Βλότσλαβεκ
  • Ορτέζ
  • Ράστα Βέχτα
  • Μπαντιρμά
  • Χάποελ Ιερουσαλήμ
  • ΑΕΚ
  • Νικητής διασταύρωσης 14
  • Νικητής διασταύρωσης 13
Γ γκρουπ
  • Γκαζιάντεμπ
  • Περιστέρι
  • Μπρίντιζι
  • Νίμπουργκ
  • Τενερίφη
  • Μπάμπεργκ
  • Νικητής διασταύρωσης 10
  • Νικητής διασταύρωσης 15
Δ γκρουπ
  • Σαραγόσα
  • Ντιζόν
  • Ρίγα
  • Μπεσίκτας
  • Νεπτούνας
  • ΠΑΟΚ
  • Νικητής διασταύρωσης 16
  • Νικητής διασταύρωσης 12
Πρώτος προκριματικός γύρος (17 και 20 Σεπτεμβρίου):
1) Ίντερ Μπρατισλάβα (Σλοβακία)- Φριμπούρ (Ελβετία)
2) Κάρχου (Φινλανδία)-Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
3) Σοντερτάλιε (Σουηδία)-Μπάλκαν (Βουλγαρία)
4) Κάπφενμπεργκ Μπουλς (Αυστρία)-Κίεβ (Ουκρανία)
5) Φάλκον Σομπατέλι (Ουγγαρία)-Οραντέα (Ρουμανία)
6) Πρίστινα (Κόσσοβο)-Λέγκια (Πολωνία)
7) Μπενφίκα (Πορτογαλία)-Χρόνιγκεν (Ολλανδία)
8) Κεραυνός (Κύπρος)-Μπάκεν Μπέαρς (Δανία)
Δεύτερος προκριματικός γύρος (26 και 29 Σεπτεμβρίου):
9) Νικητής 8-Λιετκαμπέλις (Λιθουανία)
10) Νικητής 7-Μόρναρ Μπαρ (Μαυροβούνιο)
11) Νικητής 2-Τόρουν (Πολωνία)
12) Νικητής 5-Βέντσπιλς (Λετονία)
13) Νικητής 3-Άντβερπ (Βέλγιο)
14) Νικητής 4-Μπούργος (Ισπανία)
15) Νικητής 6-Νίζνι Νόβγκοροντ (Ρωσία)
16) Νικητής 1-Βόννη (Γερμανία)

Δεν υπάρχουν σχόλια: